Vyhľadať
Close this search box.

Prečo by ste mali mať aspoň jeden ľanový obrus?

Ľanové obrusy sú klasickým príkladom tradičného domáceho textilu. V minulosti boli veľmi populárne v kuchyniach a jedálňach, ale aj pri slávnostných príležitostiach. Dnes sa stávajú stále viac obľúbenými aj v moderných interiéroch. Obrusy z čistého ľanu majú jedinečný šarm a špeciálny estetický výraz, ktorý ich odlišuje od iných textilných materiálov.

Keď sa pozriete na ľanový obrus, okamžite si všimnete prírodné vlákna, ktoré na povrchu vytvárajú jemné nerovnomerné vzory. Tieto vlákna sú hladké na dotyk, no zároveň majú príjemnú hrubosť, ktorá dodáva obrusu prírodný vzhľad. Ich prírodné farby ako je béžová, krémová, alebo svetlosivá, vyvolávajú pocit prírodného tepla a harmónie.

Čo je na nich také špeciálne?

svadobný obrus

Ľan je rastlina s jemnými vláknami, ktoré sa používajú na výrobu textilu a papiera. Ľanové vlákna sú odolné a trvanlivé, čo znamená, že výrobky vyrobené z ľanu sú trvácnejšie než z iných materiálov. Okrem toho sú ľanové vlákna aj hypoalergénne a sú vhodné aj pre ľudí s citlivou pokožkou.

ľanový obrus

Ľanové obrusy majú prírodný a rustikálny vzhľad, ktorý sa hodí do mnohých typov interiérov, najmä tých, ktoré majú prírodné prvky. Preto sa často používajú v kuchyniach a jedálňach, ale aj v obývacích priestoroch a spálňach.

Ľanové obrusy sú veľmi trvanlivé a odolné voči opotrebovaniu a môžu vám s láskou slúžiť dlhé roky. Ich ľanové vlákna sú rovnako odolné voči slnečnému žiareniu a vysokým teplotám.

Naše ľanové obrusy vám ušijeme na mieru a starostlivo vyperieme, preto sa vám už nezmenšia, nezrazia a nestratia svoj tvar po niekoľkých praniach.

Ľanové vlákna majú schopnosť absorbovať a uvoľňovať vlhkosť, preto sú vhodné aj na miesta vystavené vyššou vlhkosťou vzduchu  ako napríklad kuchyňa, záhrada a vonkajšia terasa. Čím viac sa ľanové obrusy používajú, tým sú mäkšie a príjemnejšie na dotyk. Ľan má svoje vlákna duté, preto nečistoty spôsobené obliatím sa z neho dobre čistia a perú, ostávajú na povrchu vlákien. Tým, že ľan má schopnosť absorbovať väčšie množstvo vody, pohlcovať vlhkosť a zároveň túto vlhkosť rýchlo zo svojich vlákien odpariť, ľanové obrusy sú ideálne aj na použitie pri podávaní jedál a nápojov.

stredový obrus

 

Priateľskosť k životnému prostrediu: Ľanové rastliny rýchlo rastú a nepotrebujú pre svoj rast pesticídy, hnojivá a zbytočné zavlažovanie Aj preto sú ľanové obrusy ekologicky najvhodnejšou alternatívou napr. oproti  obrusom zo syntatických vlákien.

Ak hľadáte vytvorenie udržateľnejšieho a ekologickejšieho prostredia vo vašom domove, ekologické spojenie 100% ľanu je určite materiálom, do ktorého sa vám oplatí investovať. 100% ľan je šetrný k životnému prostrediu, zároveň je obnoviteľným zdrojom, pri jeho pestovaní sa nepoužívajú žiadne hnojivá a nepotrebuje žiadne zavlažovanie, ľan je tiež plne biologicky odbúrateľný.

Ľan je predpraný na 40.st. preto už netreba počítať s jeho zrážanlivosťou.

Dovoľte ľanu krčiť sa, je to jeho prirodzená vlastnosť, ak ste predsa len veľkí kámoši so žehličkou a žehlíte všetko čo vám príde pod ruky, odporúčame ľan žehliť vlhký, alebo jemne nakropený.

ľanové obrusy

Ľanové obrusy využijete pri rôznych príležitostiach vrátane slávnostných hostín, rodinných večierkov a dokonca aj na každodenné použitie. S radosťou a s obľubou ich využijete ako dekoratívny prvok v interiéroch.

Môžete si vybrať z rôznych odtieňov a vzorov, ktoré dokonale doplnia váš interiér a prinesú do neho prírodnú eleganciu. Ak si s ľanovým obrusom prestriete jedálensky stôl, pridávajú vám k vášmu pripravenému jedlu atmosféru jednoduchého luxusu. Celkovo sú ľanové obrusy ,,umelcami” samy osebe, prírodnou vôňou a štruktúrou prinášajú do vášho domova prírodu, jednoduchosť a autenticitu. Sú to neobyčajné textilné klenoty, ktoré oživia váš interiér a zároveň prispievajú k udržateľnosti s použitím prírodných materiálov.

Sú k dispozícii v rôznych farbách, veľkostiach a štýloch, takže si u nás môžete vybrať ten, ktorý najlepšie vyhovuje vašim potrebám a vkusu.

Starostlivo a s láskou vám ich ušijeme na mieru a na veľkosť vášho stola. 

Ak chcete do svojho domova vniesť ešte viac rustikálneho štýlu, môžete si vybrať môžete si vybrať ľan s prírodnou nerovnomernou štruktúrou a s vyššou gramážou TU

Vzorkovník pásikavých ľanov môžete nájsť TU

Majka Šimková mariasimko.sk a jej jedinečné knihy plné zdravých receptov, nevšedne a inak MEDZI JEDLOM A LÁSKOU

Marek Turčok a Vlaďka Turčok a ich cit a talent zachytiť detail, vôňu a atmosféru fotky.

A neopakovateľné dychberúce  fotky od Majka Jurčová, neprehliadnite jej inšpirujúce prerábky, tipy. ako zo starého kusu nábytku a doplnkov spraviť unikátny kúsok, ktorý si všetci zamilujú.

Zdieľajte s priateľmi na sociálnych sieťach

Články o vás a milovanom ľane:

starostlivosť o ľanové obliečky

VITAJTE VO SVETE ĽANU

Staňte sa súčasťou našej priateľskej komunity

Ako prejav vďaky za Vašu podporu slovenskej udržateľnej remeselnej výroby Vám ponúkame 5% zľavu z každého nákupu v našom e-shope. Stačí zadať svoj e-mail a pravidelne Vám budeme zasielať novinky o tom, čo pre Vás tvoríme v našej dielni.