HISTÓRIA ĽANU
Ľan (Linum usitatissimum) je rastlina, ktorá sa pestuje pre svoje vlákno a semienká. Ľan je jednou z najstarších poľnohospodárskych plodín a jeho pestovanie sa datuje do staroveku. Najstaršie dôkazy o tom, že ľudia používali divoký ľan ako textíliu , pochádzajú zo súčasnej Gruzínskej republiky , kde spriadané, farbené a viazané vlákna divokého ľanu nájdené v jaskyni Dzudzuana pochádzajú z horného paleolitu pred 30 000 rokmi. Ľan sa vo veľkej miere pestoval v starovekom Egypte.
Egypt má bohatú históriu využívania ľanu a jeho pestovania. V Egypte sa ľan pestoval pre jeho vlákno, ktoré bolo využívané na výrobu látok, plachiet, rybárskych sietí a iných textílií. Egyptské mumie boli balzamované do ľanovej látky vyrobenej z ľanového vlákna. Okrem toho sa ľan pestoval aj pre svoje semienka, z ktorých sa získaval ľanový olej. Tento olej bol využívaný v potravinárstve, ako aj na konzervačné a kozmetické účely. Obchod s ľanom bol dôležitou súčasťou egyptského hospodárstva. Egyptskí kňazi nosili len ľan, keďže bol považovaný za symbol čistoty. Feničania obchodovali s egyptským plátnom po celom Stredomorí a Rimania ho používali na výrobu plachiet .
Dnes sa ľan stále používa na výrobu textílií, ale aj na výrobu potravín a liekov. Je známy pre svoje zdravé tuky a vitamíny a používa sa aj ako prísada do niektorých kozmetických výrobkov. Semienka ľanu obsahuje rôzne minerály a vitamíny, ktoré sú dôležité pre zdravie. Ľanové semiačka sa používa aj na výrobu oleja, ktorý sa používa v kuchyni a v kozmetike. Okrem toho sa ľan používa na výrobu biopalív, papiera, izolácie. Ľanové vlákno je veľmi silné a odolné, a preto sa používa aj na výrobu lán, ktoré sa používajú v mnohých odvetviach vrátane námornej dopravy, stavebníctva a poľnohospodárstva.
Ľan má v súčasnosti mnoho využití v medicíne. Ľanové semienko sa používa ako prírodný liek na rôzne ochorenia, vrátane cukrovky, srdcových chorôb a ochorení tráviaceho traktu. Obsahuje omega-3 mastné kyseliny, ktoré sú dôležité pre zdravie srdca a mozgu, a tiež vlákninu, ktorá pomáha regulovať trávenie a znižovať hladinu cholesterolu v krvi. Ľan sa tiež používa ako prísada do mnohých kozmetických výrobkov, pretože obsahuje vitamíny a minerály, ktoré sú dôležité pre zdravie pokožky a vlasov. Ľanové semienka a olej sa používa aj ako prísada do kozmetických výrobkov, pretože je bohatý na vitamíny E a F, ktoré pomáhajú hydratovať a regenerovať pokožku. V súčasnosti sa ľan stáva čoraz populárnejšou rastlinou vzhľadom na jeho mnohostranné využitie a zdravotné výhody, ktoré poskytuje. Mnohé krajiny podporujú pestovanie ľanu ako súčasť svojho poľnohospodárskeho hospodárstva a ekonomiky, a očakáva sa, že jeho význam bude v budúcnosti rásť. Celkovo je ľan zaujímavou rastlinou s mnohými využitiami v minulosti i v súčasnosti, a jeho semeno a vlákno majú mnoho zdravotných výhod. S jeho mnohými využitiami v medicíne, potravinárstve, kozmetike a priemysle, sa ľan stáva dôležitou plodinou, ktorú si ľudstvo už tisícky rokov cení pre jej výhody.
Ľanové semienka sa používajú na výrobu potravín, ako sú napríklad müsli, pečivo alebo energetické tyčinky. Tieto semienka obsahujú rôzne minerály a vitamíny, ktoré sú dôležité pre zdravie, ako napríklad vápnik, ktorý pomáha pri budovaní silných kostí a zubov, horčík, ktorý pomáha pri správnej činnosti svalov a nervového systému a draslík, ktorý je dôležitý pre reguláciu krvného tlaku. Okrem toho obsahuje aj zinok, ktorý je dôležitý pre správne fungovanie imunitného systému, vitamín E, ktorý je antioxidantom a pomáha chrániť bunky pred poškodením a vitamín B-komplex, ktorý podporuje zdravie nervového systému a pomáha pri správnej činnosti mozgu.
V 19. storočí sa ľanový priemysel začal rýchlo rozvíjať. V tomto období sa ľanové textílie stali veľmi obľúbenými aj v Amerike. Ľan sa používal na výrobu oblečenia, posteľnej bielizne, obrusov a iného textilu. Ľanové plátno sa používalo na výrobu lodných plachiet, stanov a iného vybavenia pre armádu. Ľanový olej sa používal na varenie, osvetlenie a kozmetiku. Ľanové semienka sa používali na výrobu múky, oleja.
Pestovanie a história ľanu, výroba ľanového plátna má v oblastiach severného Slovenska dlhú tradíciu. Prvé záznamy pochádzajú už z raného novoveku, no známe spišské plátno sa preslávilo až v 16. storočí. S ľanovým plátnom sa obchodovalo v Debrecíne, Budapešti a vo Viedni, odkiaľ sa ďalej vozilo do Dolného Uhorska, Arménska a neskôr do Ameriky. Klimatické a geografické podmienky podtatranskej oblasti, ktorá vždy oplývala dostatkom zrážok a kvalitným zložením pôdy, Umožňovala dopestovať rastliny bohaté na jemné a lesklé vlákna.
V Česko-Slovensku bol ľan významnou poľnohospodárskou plodinou najmä v zemiakárskych a podhorských oblastiach. Za prvej republiky došlo k najväčšiemu rozmachu pestovania ľanu v roku 1925, kedy bolo nanovo vysiate 24 731 hektárov, výnos pozberaného ľanového vlákna predstavoval 13 070 ton. V roku 1929 poklesla osevné plocha ľanu na 18 783 hektárov a klesajúcu produkciu v nadväznosti na dovoz zo zahraničia riešila vtedajšia Poslanecká snemovňa. K rozvoju pestovania ľanu došlo aj po 2. svetovej vojne, výroba sa znovu zvyšovala až do 80. rokov 20. storočia, kedy bolo nanovo vysiate až 25 tisíc hektárov.
Od začiatku 90. rokov 20. storočia sa vplyvom otvárania sa trhu západnej Európe a vplyvom nerovnakých podmienok v poľnohospodárstve plocha pestovaného ľanu neustále znižovala.
Tkanie a výroba plátna malo u nás najväčšiu históriu v Kežmarku, kde bola v roku 1860 založená prvá továreň – mechanická pradiareň a tkáčovňa ľanu, v roku 1884 nasledovala fabrika na spracovanie ľanu a v roku 1901 na výrobu súkna. Majitelia továrne nadviazali na predošlé tradície. Na konci 19. storočia sa v meste nachádzali až tri menšie továrne, no do dejín sa výrazne zapísala až osoba obchodníka Karola Weina, riaditeľa komanditnej spoločnosti Karol Wein a spol. Karol Wein firmu rozšíril a zmodernizoval. Za jeho pôsobenia mala 400 mechanických tkáčskych strojov, bielidlo na trávniku a farbiareň plátna. Vyrábala najmä damašky, obrusy, uteráky, utierky, posteľnú bielizeň a vreckovky. Dodávala výrobky nielen na domáci trh, ale aj do balkánskych štátov. Zamestnávala 500 tkáčov a 300 robotníčok, najmä krajčírky a vyšívačky. Začiatkom januára 1945 bola výroba zastavená a majitelia továrne textilku evakuovali. O dva roky neskôr bola továreň znárodnená a premenovaná na spoločnosť Tatraľan, štátny podnik, ľanárske závody Kežmarok (26.7.1948) V súčasnosti spoločnosť Tatraľan v Kežmarku zamestnáva len 11 zamestnancov a venuje sa vývoju a obchodovaniu so špeciálnymi tkaninami určenými na maskovacie odevy pre silové zložky. 160 ročná tatraľanácka tradícia, z ktorej nám žiaľ nič neostalo.
V súčastnosti najväčšími producentmi ľanu od jeho pestovania po spracovanie sú v Európe Belgicko, Taliansko, Poľsko, Francúzsko, Holandsko, Bielorusko, Litva, Lotyšsko, Estónsko, v minulosti ním bola aj Ukrajina. Pobaltské krajiny majú najlepšie podmienky pre pestovanie ľanu vďaka svojej miernej klíme, ľahkým pôdam a dostatku slnečného svitu. Ľan je odolná rastlina, ktorá môže rásť v rôznych klimatických podmienkach, ale najlepšie sa mu darí v miernom podnebí. Ľan je tiež náročný na svetlo, a preto je potrebné ho pestovať v oblastiach, kde je dostatok slnečného svitu. Na jeho pestovanie nie je potrebné umelé zavlažovanie a ani používanie pesticídov, no je to to skvelá správa?
Nádherné spracované videá a články o pestovaní, spracovávaní ľanu od semienka u nás, na Slovensku napísala v diplomovej práci Vladimíra Maťašeová STORY OF LINEN Na Youtube si môžete pozrieť jej zaujímavé videá TU Vladimíra si to skúsila na vlastnej koži, od samotného sadenia, až po zber, česanie, mlátenie, pradenie ľan, atď. je to zaujímavé čitanie. Na našom blogu vás rovnako radi privítame.