Vyhľadať
Close this search box.

Kvások: Dar z minulosti pre zdravie budúcnosti


Vôňa čerstvo upečeného chleba, chrumkavá kôrka a mäkká striedka… To sú len niektoré z pôžitkov, ktoré vám prinesie pečenie s kváskom.

V posledných rokoch sa pečenie s kváskom stalo módnym trendom. A niet sa čudovať! Kvások ponúka nespočetné benefity pre naše zdravie a chuťové poháriky, ktoré ho posúvajú z obyčajnej ingrediencie na životný štýl.

Zabudnite na kvasnice z obchodu! Kvások je živý organizmus plný baktérií, ktoré premenia pečenie na fascinujúce dobrodružstvo. Jeho príprava síce zaberie o niečo viac času, no odmena v podobe lahodného a zdravého chleba stojí za to. Naši predkovia piekli s kváskom a chleby z neho vydržali mäkké aj celý týždeň. Prečo? Odpoveď je jednoduchá: kvások je najmä živý organizmus s úžasnými benefitmi pre naše zdravie.

kváskový chlieb a ľanové vrecko

Prečo si vybrať kvások?

  • Zdravé trávenie: Kvások rozkladá zložitú štruktúru lepku, čím ho robí ľahšie stráviteľným. To ocenia najmä ľudia s citlivým trávením a celiakiou.
  • Odkyselenie organizmu: Kvások pôsobí zásadotvorne a pomáha tak udržiavať rovnováhu pH v tele. To je prospešné pre prevenciu pálenia záhy a celkové zdravie.
  • Nižší glykemický index: Kváskové pečivo má nižší glykemický index, vďaka čomu sa cukor vstrebáva pomalšie a nespôsobuje prudké výkyvy hladiny glukózy v krvi.
  • Bez chemikálií: Na pečenie s kváskom potrebujete len múku, vodu a soľ. Žiadne umelé prídavné látky a konzervanty!
ľanové vrecko na chlieb
  • Zdravie zvnútra: Kvások podporuje imunitu, zlepšuje trávenie a pomáha pri alergiách, ekzémoch a akné. Je to dar pre naše črevá, ktoré sú základom nášho zdravia. Kvasinky obsiahnuté v kvásku rozkladajú zložitú štruktúru lepku na jednoduchšie väzby, čím uľahčujú jeho trávenie a robia chlieb vhodnejším aj pre ľudí s citlivosťou na lepok.
  • Zdravie na tanieri: Kvások nezaťažuje trávenie, odkysľuje organizmus a je prirodzene bez chémie. Vďaka nemu si vychutnáte chlieb bez pálenia záhy a s nižším glykemickým indexom, čím sa zbavíte vlčieho hladu a potreby neustáleho dojedania.

 

  • Dlhodobá čerstvosť: Kváskový chlieb vydrží mäkký a chutný aj bez umelých konzervantov. Kyselina mliečna v kvásku ho prirodzene konzervuje a zabraňuje plesniveniu. Na rozdiel od chleba s kvasnicami, ktorý rýchlo stvrdne a vyschne, si kváskový chlieb udrží svoju vlhkosť a lahodnosť aj po niekoľkých dňoch.
  • Chuť, ktorá očarí: Kvások prebúdza v chlebe skryté arómy a chute, ktoré kvasnice nedokážu napodobniť. Každý bochník je jedinečný a ponúka komplexný chuťový zážitok. Kvások dodáva chlebu jemnú kyslastú chuť a príjemnú arómu, ktorá sa s časom rozvíja a prehlbuje.

 

  • Udržateľnosť v kuchyni: Na prípravu kváskového chleba potrebujete len múku, vodu a soľ. Žiadne zbytočné obaly ani umelé prísady. Vďaka kváskovaniu znížite svoju ekologickú stopu a prispejete k udržateľnému životnému štýlu.
  • Prirodzená konzervácia: Kyselina mliečna v kvásku prirodzene konzervuje chlieb, čím predlžuje jeho trvanlivosť. Kváskový chlieb vydrží mäkký a chutný aj bez umelých konzervantov.
ľanové vrecúško na chlieb

Na internete nájdete kopec receptov a návodov pre začiatočníkov. Nájdite si ten pravý pre vás a pustite sa do pečenia! Kvások síce vyžaduje trocha trpezlivosti a lásky, ale výsledok za to rozhodne stojí. Naty Štefková Žúreková, Lenka Pillárová vás prevedú kváskovaním od A po Z. Nájdete u nich tipy na kváskové pečivo od začiatočníckych verzií, kvásku sa prestanete báť a bude pracovať vo váš prospech. 

lanove vrecko na chlieb

Prečo si ku kváskovému chlebu kúpiť aj naše ľanové vrecko na chlieb?

Udržujte váš kváskový chlieb dlhšie čerstvý!

Ľanové vrecko na chlieb je dokonalým spoločníkom pre váš kváskový chlieb, pomôže vám udržať váš chlieb čerstvý a chutný  po dlhšiu dobu.

Výhody ľanového vrecka na chlieb:

Priedušné: Ľan je priedušný materiál, ktorý umožňuje chlebu dýchať a zabraňuje tvorbe plesní. Vďaka tomu si váš kváskový chlieb udrží svoju charakteristickú chrumkavú kôrku a mäkkú striedku.

Hygroskopický: Ľan má prirodzené absorpčné vlastnosti, ktoré regulujú vlhkosť vo vnútri vrecka. Vlhkosť z chleba je absorbovaná do ľanových vlákien, čím sa zabraňuje mokvaniu a gumennému chlebu.

Termoregulačné: Ľan je termoregulačný materiál, ktorý pomáha udržiavať chlieb v optimálnej teplote. Vďaka tomu  váš kváskový chlieb neplesnivie.

 

Vyschýna vám chlebík v ľane a v ľanovom vrecku

Prírodné: Ľan je 100% prírodný a ekologický materiál, ktorý je šetrný k životnému prostrediu. môžete si byť istí, že vaše ľanové vrecko na chlieb je bez škodlivých látok.

Praktické: Ľanové vrecko na chlieb sa ľahko používa a čistí. Jednoducho doň vložte chlieb a zatiahnite šnúrku. Vrecko môžete prať v práčke na šetrnom programe a po vypraní ho nechajte prirodzene uschnúť.

Elegantné:   má elegantný a moderný dizajn, ktorý sa hodí do každej kuchyne. Vďaka svojmu minimalistickému vzhľadu sa stane krásnym doplnkom vašej domácnosti.

Ľanové vrecko na chlieb nie je len praktický doplnok, ale aj skvelý darček pre každého milovníka kváskového chleba. Obdarujte ním svojich blízkych a potešte ich touto praktickou a ekologickou pomôckou do kuchyne. Ľanové vrecká  šijeme v rôznych veľkostiach, môžete si ich vybrať podľa rozmerov vášho kváskového pečiva.

 

Kvások a ľan: Dokonalá kombinácia pre dokonalý chlieb.

Ľanové vrecko na chlieb - praktický pomocník do každej kuchyne.

Zdieľajte s priateľmi na sociálnych sieťach

Články o vás a milovanom ľane:

starostlivosť o ľanové obliečky

VITAJTE VO SVETE ĽANU

Staňte sa súčasťou našej priateľskej komunity

Ako prejav vďaky za Vašu podporu slovenskej udržateľnej remeselnej výroby Vám ponúkame 5% zľavu z každého nákupu v našom e-shope. Stačí zadať svoj e-mail a pravidelne Vám budeme zasielať novinky o tom, čo pre Vás tvoríme v našej dielni.