Vyhľadať
Close this search box.

Prečo sa bielizeň v sušičke zráža a ako tomu predísť?

sušenie ľanovej bielizne v sušičke

Všetci milujeme ležérny šmrnc ľanového oblečenia, ale čo ak sa po vysušení v sušičke zrazu scvrkne o pár veľkostí? Radosť sa môže rýchlo zmeniť na sklamanie, keď zistíte, že sa vaše obľúbené ľanové kúsky zrazili. Znie vám to povedome? Ľan je jeden z najstarších a najodolnejších prírodných materiálov a zaslúži si starostlivosť, aby si zachoval krásu a vydržal roky. Aj keď je pevný, je citlivý na vysoké teploty a nesprávne zaobchádzanie. 

Prečo sa ľan môže
v sušičke zraziť?

ľanová plachta Klasik

Nebojte sa, s trochou znalostí to bude hračka, ľan nie je náročný na údržbu. Je však citlivý na sušenie príliš horúcim vzduchom. Predstavte si ľanové vlákna ako malé pružinky. Keď ich namočíte, vrátia sa do pôvodného stavu, čím sa ľanová látka zrazí o 2-3% po prvom praní. Je to jej prirodzená vlastnosť, po používaní sa neskôr opäť mierne natiahne. Naše ľanové výrobky a látky perieme a tak vám prídu už vopred vyzrážané. Môže sa samozrejme stať, že ak ich budete sušiť v sušičke príliš horúcim vzduchom, časom sa zdeformujú, čo by bola veľká škoda. Ľan si vie zachovať svoju krásnu štruktúru a farby, ak sa s ním správne zaobchádza.

 

Ako zabrániť zrážaniu ľanu?

ľanový župan
 • Dodržiavajte pokyny na štítku: Pred praním si vždy skontrolujte ošetrovacie symboly. Ľan odporúčame prať pri teplote max. 40st. Dočitate sa o praní a pracích prostriedkoch v našom článku STAROSTLIVOSŤ O ĽANOVÉ VÝROBKY
 • Neprepchávajte práčku ani sušičku: Ľanová bielizeň potrebuje priestor, aby sa mohla voľne pohybovať, nenatrhla sa a nepolámali sa jej vlákna.
 • Sušte ľanové výrobky na vzduchu: Ak máte možnosť, sušte ľanové veci na šnúre, alebo sušiaku. Vyhnite sa priamemu slnku, ktoré môže vytiahnuť farby. Viac v článku o SUŠENÍ ĽANOVÝCH VÝROBKOV
 • Sušte ich v sušičke na nízkej teplote: Ak nemôžete sušiť ľanové výrobky na vzduchu, použite sušičku nastavenú na nízkej teplote sušenia. Vyberte ich z nej, kým sú ešte mierne vlhké.
 • Žehlite ich vlhké: Ľan sa žehlí ľahšie, keď je trochu mokrý. Preto ho pred žehlením pokropte vodou.
 • Nepoužívajte aviváž: Aviváž znižuje priedušnosť ľanu a sťaží samotné žehlenie.

 

 • Perte ľanové veci oddelene od ostatného oblečenia, aby ste predišli ich zafarbeniu.
 • Nežehlite ľan po úplnom vyschnutí, bude to ťažšie.
 • Ak ho žehliť nechcete, nastavte práčku na nižšie otáčky.
 • Po vybratí zo sušičky ho nechajte voľne preschnúť. Aj keď vaše obľúbené ľanové oblečenie vyberiete vlhkejšie, preschne veľmi rýchlo, vytraste ho a krásne sa vyrovná.
 • Drevené gombík, zipsy a zapínanie: ak ich vystavíte najvyššej teplote, môžu sa vám v sušičke zdeformovať.
 • Otáčky bubna v sušičke: Rýchle točenie bubna môže spôsobiť trenie a následné zrážanie vlákien.
 • Pamätajte, že ľan je prírodná látka a s rokmi používania sa môže mierne zraziť. 
 • Správnou starostlivosťou mu predĺžite životnosť a užijete si jeho krásu a pohodlie ešte mnoho rokov.
 • Zrážanie v sušičke je bežný problém, ktorý môže zničiť vaše obľúbené ľanové oblečenie ak ho vystavíte vysokej teplote pri sušení.
 • Presušenie: Ak ľanové obliečky, alebo vaše obľúbené ľanové nohavice necháte v sušičke príliš dlho, môžu sa stať krehkejšie a náchylné na zrážanie.
 • Sušenie z rubovej strany: ľanové výrobky otočke z opaku a pozapínajte zipsy. Snaha sa vám niekoľkonásobne vráti.

Naše tipy na záver

ako sušiť prádlo

Investujte do kvalitných kúskov: Vyhľadajte ľanové oblečenie vyrobené z kvalitných vlákien a s precíznym spracovaním. Takéto kúsky vám vydržia dlhšie a budú odolnejšie voči zrážaniu. 

Milujte a noste: Ľan je odolný a vydrží roky. Noste ho a používajte s hrdosťou. Užívajte si jeho krásu a pohodlie.

 Je to jedinečný a nadčasový materiál, ktorý si zaslúži vašu lásku a starostlivosť. Dodržiavaním týchto tipov si zaistíte, že vám vaše ľanové výrobky budú slúžiť roky. Budú vám prinášať radosť a to nielen z vizuálnej stránky. Ľan je fascinujúci materiál s bohatou históriou a mnohými praktickými aj estetickými vlastnosťami. Jeho odolnosť, priedušnosť a ležérny šmrnc sú ideálnou voľbou pre navrhovanie a šitie oblečenia a bytových textílií. Dodržiavaním jednoduchých tipov na údržbu si môžete vychutnať všetky jeho prednosti bez obáv z jeho zrážania.

Zdieľajte s priateľmi na sociálnych sieťach

Články o vás a milovanom ľane:

starostlivosť o ľanové obliečky

VITAJTE VO SVETE ĽANU

Staňte sa súčasťou našej priateľskej komunity

Ako prejav vďaky za Vašu podporu slovenskej udržateľnej remeselnej výroby Vám ponúkame 5% zľavu z každého nákupu v našom e-shope. Stačí zadať svoj e-mail a pravidelne Vám budeme zasielať novinky o tom, čo pre Vás tvoríme v našej dielni.