Napísali o nás v médiách...

Exteriér a Interiér domu a bytu 01/2018
Slowliving a slowfashion v interiérovom dizajne, pre tých,
ktorí sa zaujímajú o ekológiu a chránia svoje okolie,
nie je pojem SLOW FASHION žiadna novinka.
V dnešnej dobe, keď každá priemerná domácnosť
mení svoje interiérové doplnky aspoň trikrát ročne,
má upcycling a ekologické myslenie svoj zmysel,
pochopiteľne z vážnych dôvodov, zachrániť
aspoň kúsok nášho sveta.....

V Peknom bývaní 05/2021
Z Betkiných výrobkov cítiť úctu k remeslu, ktoré na Slovensku bolo
od nepamäti a ako krásne voňajú. Len si predstavte, koľkými
šikovnými rukami musel prejsť výsledný produkt. Od semianka
až po samotné užívanie bola dlhá cesta, ktorá navracia do života
jednoduchosť.

V Peknom bývaní 08/2021
Rozmaznajte sa ľanom, je tu od nepamäti a to nielen ako textíla,
ale aj ako mimoriadne liečivá rastlinka so širokým pôsobením.
Ľahkosť, lesk, dlhá životnosť, stálosť farby a tvaru, ako aj hebkosť
sú vitané v každej domácnosti. Ľanové obrusy, prestierania,
no aj vrecká na chlieb a potraviny si v kuchyni zamilujete
rovnako ako ľanové závesy a ľanové obliečky v spálni
či ľanové osušky v kúpelni....

Forbes 05/2020
Alžbeta Andrášiková z Veľkého Krtíša bola pôvodne učiteľkou v materskej škole,
ktorá sa v roku 2017 rozhodla pustiť na vlastnú päsť do podnikania.
Dnes z tohto materiálu, ktorý si nevie vynachváliť, tvorí obľúbený bytový textil
pod značkou Abreadbag.
„Viedol ma k tomu cieľ udržateľnosti, znižovania odpadu v domácnosti
a potreba recyklácie,“ vysvetľuje.
Čas tak rýchlo letí, od vydania tohto článku už máme vlastnú
krajčírsku dielňu.

Abreadbag v STARTITUP
„Samotný materiál je veľkou inšpiráciou, z dvoch druhov výrobkov, ktoré sa šili na začiatku, teraz pochádza celá paleta kombinovateľných doplnkov, tašiek, záster, práve pre tento materiál sa ponuka rozšírila a rozširuje aj ďalej. Existuje množstvo predkreslených nápadov, len čakajú na správny čas, aby sa mohli zrealizovať,“ prezradila nám Alžbeta.

Abreadbag a dnešná Lanaja Nový čas- Doma.sk 05/2021
S rešpektom k našej tradícii, s ohľadom na životné prostredie a s víziou,
aby výrobky dobre slúžili dlhé roky a násobili lásku,
s ktorou boli starostlivo vyrobené. Minimalistický dizajn v spojení s najkvalitnejším materiálom. To je Abreadbag.

EVA 11/2022
Alžbeta dnes vlastní dielňu kde vznikajú aj ľanové uteráky, osušky,
obliečky, župany, tašky, zástery, obrusy z prírodných materiálov.
Mám rada udržateľnú a pomalú módu, každý kúsok látky
je v našej dielni zmysluplne využitý.

MADAM Eva 02/2023
MADAM Eva testovala naše ľanové plachty,
to bolo prekvapenie,
nevedeli sme o tom a ani sme to len netušili, preto nás to
nesmierne potešilo, dopadlo to skvele, veľmi pekne
ďakuje celý tím Abreadbag, veľmi si to vážime.

Aktuality.sk- 26.04.2023
Svet je tvrdo skúšaný klimatickou krízou. O pozitívnu zmenu sa môžeme pokúsiť i my, bežní konzumenti, ktorí si dennodenne vyberajú, koho výrobný proces bude podporený. O tom môže rozhodovať aj faktor udržateľnosti a vplyvu na životné prostredie.
Lokálni výrobcovia produkujú iba toľko, koľko dokážu predať. Ich produkcia nie je masová, tým pádom nedochádza k nadmernému čerpaniu prírodných zdrojov. Veľkovýroba využíva obrovské množstvo fosílnych palív a vody, a tým prispieva k prehlbovaniu klimatickej krízy.
Nakupovať lokálne sa oplatí, obľúbenou je i ručná výroba
Pravidelnou kúpou lokálnych produktov znížite nielen nepriaznivý dopad na životné prostredie, ale zároveň podporíte slovenskú regionálnu ekonomiku. Väčšina minutých peňazí zostáva na Slovensku a opätovne sa investuje do rozvoja lokálnej výroby.
Odvetvie ručnej výroby bolo na Slovensku odjakživa bohaté. Dnes sa výrobcovia zameriavajú na udržateľnosť aj pri vyhotovovaní šperkov, oblečenia, kozmetiky, domácich potrieb, nábytku či hračiek pre deti. Produkty z prírodných materiálov chránia prírodu i vaše zdravie.
Lokálni výrobcovia sa vyhýbajú lacným a škodlivým materiálom. Inklinujú k prírodným surovinám, ktoré sú šetrné voči životnému prostrediu i ľudskému zdraviu, ako napríklad drevo, biobavlna, ľan či sója. Výrobcovia tým chránia seba i svojich zákazníkov. Za obzvlášť dôležité sa tieto označenia považujú v oblasti textilnej výroby.
Obľúbeným materiálom medzi slovenskými výrobcami je ľan, a to z viacerých dôvodov. V histórii slovenskej ľudovej kultúry je ľan technickou plodinou s bohatými možnosťami na využitie. Považuje sa za jednu z najkvalitnejších a najudržateľnejších textilných látok, pričom je biologicky rozložiteľný. Pri jeho konečnom spotrebovaní tak dochádza k minimálnej škode voči životnému prostrediu.
Z ľanu tvorí aj Alžbeta Andrášiková z Veľkého Krtíša, tvorkyňa a majiteľka lokálnej slovenskej značky Abreadbag. Zákazníkom ponúka ručne šité výrobky do domácnosti a oblečenie.
„Rýchla móda poškodzuje planétu, podnecuje k častému nakupovaniu a vyhadzovaniu odevov či bytového textilu. Ľan to prekoná vďaka svojej nadčasovej kráse, samotným vlastnostiam, benefitom a odolnosti, čo znamená, že je vždy aj štýlovým doplnkom do vášho šatníka a domácnosti,“ odôvodňuje tvorkyňa výber materiálu. Na vypestovanie ľanu sa využíva malé množstvo vody, nevyžaduje použitie pesticídov a iných chemických postrekov. Pri jeho výbere je však potrebné dôkladné zameranie sa na kvalitu. „Pri nákupe ľanovej látky a ľanových výrobkov sa netreba nechať strhnúť nízkou cenou. Môže to byť buď látka nižšej kvality, alebo dokonca zmes bavlneného ľanu a nie čistý ľanový materiál,“ dopĺňa Alžbeta.
Lokálni výrobcovia si vedia zabezpečiť kvalitné suroviny na regionálnej či európskej úrovni, čím neprispievajú k rozsiahlej tvorbe emisií. Podobne to je aj pri tvorbe s úžitkovými plodinami. „Až 85 % svetovej produkcie ľanu pochádza z Európy, takže látka nemusí cestovať cez pol sveta, aby sa dostala do vášho domova,“ informuje Alžbeta z Abreadbag.
Netreba nič vyhadzovať, aj „odpad“ si zaslúži druhú šancu
V ateliéri Abreadbag sa venujú aj konceptu zero waste, čiže minimalizovaniu tvorby odpadu. Ich najčastejším zvyškovým materiálom sú odstrihy látok, ktoré Alžbeta počas celého roka svedomito odkladá. Tie sú následne zakomponované do budúcich výrobkov, no tešia sa aj praktike upcyklácie. „Každý model po upcyklovaní získa punc jedinečnosti,“ dodáva slovenská tvorkyňa. Nevyužitý zvyškový materiál dokážu posunúť ďalej, a tak eliminovať nepriaznivý environmentálny dopad čo najefektívnejšie. Nepotrebné ľanové odstrihy sú posielané do materských škôl, kde poslúžia deťom na ďalšiu tvorbu. S obmedzeným množstvom produktov prichádza aj unikátnosť, ktorú si zákazník s výrobkom kupuje. Ručná výroba sa od strojovej odlišuje svojou nezameniteľnou originalitou. Jeden výrobok môže byť mierne odlišný od druhého, no jeho kvalitu a trvácnosť to žiadnym spôsobom neovplyvňuje.
Zákazníci túžiaci po slovenských lokálnych produktoch môžu okrem ekologických výhod oceniť i bližší kontakt s predávajúcim. „Vytvorili sme si spoločne komunitu ľudí a spája nás spoločná cesta žiť ohľaduplnejší, jednoduchší a udržateľnejší život, kde menej znamená viac,” uzatvára Alžbeta.
ZDROJ Aktuality.sk Ema Jedličková : prečítať si celý článok môžete TU