Vyhľadať
Close this search box.

Darujte nový život vzácnym materiálom

Upcyklácia: Dajte starým veciam nový život!

Čo je to upcyklácia? 

Upcyklácia je kreatívny proces, pri ktorom sa z nepotrebných, alebo odpadových materiálov vytvárajú nové produkty s vyššou hodnotou, funkčnosťou. Na rozdiel od recyklácie, kde sa materiály rozkladajú na menšie časti a opätovne sa spájajú do nových produktov, upcyklácia zachováva pôvodný materiál a premieňa ho na niečo nové. 

 

V dnešnom svete, kde sa kladie čoraz väčší dôraz na udržateľnosť a ochranu životného prostredia,  upcyklácia sa stáva čoraz populárnejšou. Mnohí z nás už poznajú recykláciu, ktorá spočíva v spracovaní odpadu na nové produkty. Upcyklácia však ide o krok ďalej. Namiesto obyčajného spracovania odpadu sa pri upcyklácii starým veciam vdýchne nový život.

upcyklácia textilu, ľanových látok a Lanaja
upcyklácia starej obliečky na paplón

Aké materiály sa dajú upcyklovať?

Prakticky čokoľvek! Od starého oblečenia, nábytku a elektroniky až po krabice, fľaše a plechovky. Vašej fantázii sa medze nekladú. Tu je zopár príkladov:

Oblečenie: Z roztrhaných tričiek si môžete vyrobiť a ušiť originálne tašky, z nepotrebných džínsov kraťasy, zásterky. Zo starých svetrov teplé ponožky, zo starých obliečok jedinečné topy, detské hračky, alebo aj sukne.

Nábytok: Starý stôl môžete premeniť na originálnu knižnicu, z rozbitých stoličiek vyrobiť praktické úložné priestory, a z nepotrebných skriniek krásne dekorácie. Vyrobiť si nový nábytok z vyradených drevených paliet.

Ostatné: Z plastových fliaš si môžete vyrobiť kvetináče, z krabíc od vajec praktické organizéry. Vedeli ste, že sa z plechoviek dajú spraviť sviečky, alebo úložné dózy? Vytvárať šperky z recyklovaných materiálov, ako sú gombíky alebo koráliky. Vyrobiť si dekorácie z odpadového papiera alebo kartónu.

Kráľovná upcyklácie

Na internete je k dispozícii mnoho zdrojov, ktoré vám pomôžu začať s upcykláciou. Najznámejší je Pinterst kde môžete nájsť návody, tipy a čerpať množstvo inšpirácie. Môžete sa tiež pripojiť k miestnej komunite, alebo sa zúčastniť workshopov. Upcyklácia je zábavný a užitočný spôsob, ako znížiť svoj vplyv na životné prostredie. S trochou kreativity môžete z odpadových materiálov vytvoriť krásne a funkčné predmety. Pamätám si rok 2017 keď som po prvýkrát natrafila na internete na Katku Péterovú a jej tvorivé nápady. Nakazila ma svojou energiou, chuťou, odhodlaním, kreatívnou dušou, láskou tvoriť originálne kúsky oblečenia. Prirástla mi k srdcu, presvedčte sa sami. 

 

Naučte sa upcyklovať s La Floritou, Katkou Péterovou V roku 2016 Katka založila blog s cieľom vrátiť ručné práce na výslnie. To, čo sa začalo ako záľuba, sa rýchlo zmenilo na poslanie. Katka sa stala vášnivou obhajkyňou udržateľnej módy. Bojuje proti nadmernému plytvaniu textilom v módnom priemysle, Šije, vyšíva, háčkuje, tvorí, učí, motivuje ľudí k upcyklácii.

V útulnom ateliéri v Bratislave pod hradom vedie Katka kurzy upcyklácie, ktoré sú určené pre úplných začiatočníkov aj pokročilých. Kurzy sú plné inšpirácie a kreativity a naučia vás, ako z obyčajných starých tričiek, košieľ, nohavíc, zbytkov látok vytvoriť originálne, štýlové kúsky. 

Upcyklácia je skvelý spôsob, ako dať starým veciam nový život a zároveň ušetriť peniaze. Je to tiež zábavná a kreatívna aktivita, ktorá vám prinesie veľa radosti.

Ak máte záujem naučiť sa upcyklovať a prebudiť v sebe kreatívne ja, neváhajte sa prihlásiť na Katkin kurz priamo v jej ateliéri: Kurzy v ateliéri

Ak nie ste z Bratislavy, alebo bývate aj mimo Slovenska, Katka má pre vás pripravené online kurzy  naozaj je z čoho vyberať. Trpezlivo vás prevedie vašim kurzom upcyklácie, v ktorom si ušijete svoj jedinečný kúsok. Verte, budete na seba takí pyšní. Ak máte vo svojim okolí tvorivú dušu, ktorá rada prerába, prešíva, alebo sa to túži naučiť, viete jej to umožniť prostredníctvom online kurzu zakúpením darčekovej poukážky. Pre viac informácií, prihlásenie sa na kurz navštívte Katkinu webovú stránku:  La Florita, alebo jej tvorbu môžete sledovať aj na  Instagrame. Aj vy veríte, že ručné práce a kreatívny prístup k móde dokážu zmeniť svet? Ste na správnom mieste ❤️ 

Objavte krásu a príbeh v každej nitke

V našej dielni sa upcyklácia stala našou každodennou súčasťou. Ak hľadáte originálne a udržateľné kúsky, ktoré sú nielen praktické, ale sú aj nositeľom príbehu, ponorte sa do našej upcyklovanej ľanovej kolekcie „ĽANOVÉ PRÍBEHY.Vytvorili sme ju pre vás z lásky k tradícii a s ohľadom na životné prostredie. 

Prečo je upcyklácia textilu dôležitá?

Textilný priemysel je jedným z najväčších znečisťovateľov životného prostredia. Každý rok sa vyhodí milióny ton textilu, čím sa plytvá cennými zdrojmi a znečisťuje sa planéta. Upcyklácia textilu je jedným zo spôsobov, ako znížiť tento dopad. Umožňuje nám premeniť nepotrebné materiály na nové produkty, čím sa znižuje potreba výroby nových vecí. Tieto zbytky sa dajú s trochou kreativity a snahy premeniť na niečo krásne a užitočné. Preto je upcyklovanie proces premeny odpadového materiálu na produkty s novou hodnotou a funkciou. 

pásikavá ľanová taška z ručne tkaného ľanu

Prečo upcyklovať ľan?

Ľan je vzácny materiál s bohatou históriou a jedinečnými vlastnosťami. V našej kolekcii sme dali nový život zbytkovým ľanovým látkam a vzácnemu ručne tkanému ľanovému plátnu, ktoré by inak skončili na skládkach. Upcyklácia textilu je dôležitým krokom k udržateľnej móde a umožňuje nám minimalizovať odpad a chrániť našu planétu. Ak takéto rolky ľanového plátna ostali aj u vás doma po vašich starých rodičoch a prarodičoch, vlastníte poklad, ktorý má veľkú morálnu hodnotu prepojenú históriou s našimi predkami. Chráňte si ho, opatrujte si ho, pretvorte ho na niečo užitočné. Takéto výrobky vám budú slúžiť mnoho ďalších rokov, znásobia lásku a energiu, ktorá bola šikovnými rukami s veľkou trpezlivosťou vtkaná do každej jednej ľanovej nitky.

Naša upcyklovaná ľanová kolekcia ĽANOVÉ PRÍBEHY je jedinečná

Každý kus je originál: Vďaka použitiu rôznych zbytkových látok a ručne tkaného plátna je každý kus v kolekcii výnimočný a má svoj vlastný príbeh.

Podpora udržateľnosti: Nákupom z tejto kolekcie podporujete udržateľný prístup k móde a šetríte životné prostredie.

Kvalitné materiály: Aj keď sú naše výrobky ušité zo zbytkových materiálov, sú z kvalitného certifikovaného ľanu, ktorý je známy svojou odolnosťou a priedušnosťou.

Ako môžem znížiť svoj dopad na životné prostredie?

 
Existuje mnoho spôsobov, ako znížiť svoj dopad na životné prostredie. Môžete nakupovať oblečenie, doplnky z udržateľných materiálov, alebo z druhej ruky, upcyklovať, opravovať staré oblečenie a vyhýbať sa nadmernému konzumu. Investujte do kvalitných ľanových kúskov, starajte sa o ne s láskou a užívajte si ich trvalú krásu a pohodlie. Ľan vám prinesie pocit pokoja, nadčasovú eleganciu a spojenie s prírodou. 

Ako môžem upcyklovať?

  • Vyrobte si vlastné upcyklované produkty: Existuje mnoho zdrojov, ktoré vám pomôžu naučiť sa, ako upcyklovať. Môžete nájsť knihy, webové stránky a videá, ktoré vám poskytnú tipy a nápady.
  • Kúpte si upcyklované produkty: Existuje mnoho obchodov a online obchodov, ktoré predávajú upcyklované produkty. Môžete si kúpiť oblečenie, nábytok, dekorácie a mnoho ďalšieho.
  • Darujte svoje použité oblečenie: Existujú organizácie, ktoré zbierajú použité oblečenie a darujú ho ľuďom v núdzi. Týmto spôsobom môžete pomôcť ostatným, zároveň znížiť množstvo odpadu, ktorý ide na skládky.
  • Podporte udržateľné značky, ktoré upvcyklujú: Môžete ich podporiť  nákupom ich produktov, alebo darovaním peňazí.
  • Buďte kreatívni a bavte sa! 

Zbytky látok sa stávajú pokladmi

Každý deň v našej dielni nám ostávajú pri strihaní a šití našich výrobkov zbytky látok. Aj keď sa snažíme minimalizovať odpad, tieto kúsky látok si starostlivo odkladáme, inak by skončili na skládke. Dávame im nový život premenou na krásne a funkčné ľanové kúsky. Každá kombinácia látok je jedinečná a vytvára originálny dizajn, ktorý sa nedá nájsť v žiadnom obchode. Objavte celú našu upcyklovanú kolekciu:

ĽANOVÉ PRÍBEHY

Vďaka použitiu rôznych zbytkových látok a ručne tkaného plátna je každý kus v kolekcii výnimočný a má svoj vlastný príbeh.

Zdieľajte s priateľmi na sociálnych sieťach

Články o vás a milovanom ľane:

starostlivosť o ľanové obliečky
sušenie ľanovej bielizne v sušičke
Zrážanie v sušičke je bežný problém ktorý môže zničiť vaše obľúbené ľanové oblečenie ak ho vystavíte vysokej teplote pri sušení

VITAJTE VO SVETE ĽANU

Staňte sa súčasťou našej priateľskej komunity

Ako prejav vďaky za Vašu podporu slovenskej udržateľnej remeselnej výroby Vám ponúkame 5% zľavu z každého nákupu v našom e-shope. Stačí zadať svoj e-mail a pravidelne Vám budeme zasielať novinky o tom, čo pre Vás tvoríme v našej dielni.